Schopnosť písať kód sa stala kľúčovou znalosťou na dnešnom trhu práce, keďže technický priemysel neustále rastie. Avšak s toľkými programovacími jazykmi, môže chvíľu trvať, kým si nájdeš ten, ktorý ti prinesie prácu v IT sektore. Vieš, ktorý programovací jazyk má potenciál byť tvojou vstupenkou do IT sveta?
Kde začať?
V prvom rade si vyber vzdelávaciu inštitúciu, ktorá je jednotkou na trhu a ponúka IT kurzy s certifikátom, vedené odborníkmi z praxe. Zisti si, či môžeš prostredníctvom nich využiť kurzy cez úrad práce, prípadne rekvalifikačné kurzy online. Ak už nájdeš vzdelávací koncept, ktorý ti vyhovuje, určite zistíš, že v rámci svojej ponuky má na výber výučbu viacerých programovacích jazykov. Preto sme pre teba vyhľadali a komplexne zhrnuli najžiadanejšie programovacie jazyky v roku 2024.
Prečo ovládať top programovacie jazyky?
Rozšírené programovacie jazyky sú veľmi žiadané na trhu práce. Ich používanie má niekoľko výhod vrátane stability a bezpečnosti. Okrem toho majú tieto programovacie jazyky často rozsiahle komunity vývojárov, ktoré sa navzájom podporujú pri riešení problémov s programovaním a pracujú na aktualizáciách. Spoločnosti si tiež veľmi cenia tieto programovacie jazyky a používajú ich vo svojich projektoch. Používanie populárneho programovacieho jazyka má však jednu nevýhodu, a to je je tvrdá konkurencia. Uchádzači o prácu musia ponúknuť aj niečo naviac, aby vynikli, čo môže byť náročné, najmä ak si začiatočník. Preto potrebuješ kvalitný základ, podporu na svojej kariérnej ceste a kontakty na expertov z odboru, čo ti vie zabezpečiť len dobré vzdelávacie centrum.
TOP 5 programovacích jazykov
Java: Je hlavným jazykom používaným pri vývoji Androidu a mobilných aplikácií, ale neobmedzuje sa len na mobilné zariadenia. Umožňuje vytvárať dynamické webové stránky s užívateľsky interaktívnymi rozhraniami. Hoci má podobný názov ako JavaScript, nie sú rovnaké. Java slúži na vytváranie aplikácií a back-end systémov. To je dôvod, prečo sú vývojári Java veľmi žiadaní. Ak máš základy Javy, môžeš na nich stavať aj pri učení sa iných programovacích jazykov.
Python: Je v súčasnosti jedným z najpopulárnejších programovacích jazykov, pretože sa ľahko učí a je všestranný. Je to vynikajúci jazyk pre začiatočníkov. Funguje obzvlášť dobre, pokiaľ ide o prácu na technológiách, ako je umelá inteligencia (AI), strojové učenie (ML) a analýza údajov. Python je ideálnou voľbou pre projekty ML a AI, pretože je flexibilný, jednoduchý, má prístup k vynikajúcim knižniciam a rámcom pre ML a veľkú komunitu, ktorá ponúka rady a podporu.
JavaScript: Je považovaný za primárny programovací jazyk, bez ktorého by internet nevyzeral tak ako dnes. Používa sa na vytváranie webových stránok, videohier a mobilných aplikácií. JavaScript zlepšuje interaktivitu webových stránok a umožňuje jedinečné efekty vrátane klikateľných tlačidiel, zvuku a videa na stránke. Je jedným z najjednoduchších programovacích jazykov na učenie a je užívateľsky prívetivý. Na to, aby si sa naučil JavaScript, môžeš byť aj úplný začiatočník.
PHP: Je univerzálny skriptovací jazyk používaný predovšetkým na vývoj webových aplikácií. Je to jeden z jazykov, ktoré sú žiadané. Je rýchly, jednoduchý a mnoho webových stránok, ako napríklad Yahoo a Facebook, bolo vytvorených pomocou tohto kódovacieho jazyka. PHP sa dá ľahko naučiť a znalosť tohto kódovacieho jazyka ti pomôže, aj keď nie si už začiatočník. Je to veľmi flexibilný jazyk a môžeš ho začleniť do iných programovacích jazykov, ktoré poznáš. Firmy používajú PHP na vytváranie online aplikácií, platforiem elektronického obchodu a systémov na správu obsahu.
C#: Je stredne pokročilý programovací jazyk vyvinutý spoločnosťou Microsoft. Používa sa na vývoj webových aplikácií, aplikácií pre počítače, mobilných aplikácií, hier a mnohých ďalších. C# sa používa aj v podnikovom softvéri. Ak sa naučíš programovať v jazyku C#, budeš nielen schopný pracovať na rôznych projektoch, ale budeš mať na výber množstvo pracovných príležitostí.
Dobrá rada na záver:
Neobmedzuj sa len na jeden jazyk a buď informovaný o najnovších programovacích jazykoch a technológiách, pretože IT odvetvie sa neustále vyvíja.
Komerčný článok