Každý podnikateľský subjekt musí pri zápise do obchodného a živnostenského registra uviesť adresu svojho sídla. Pozrime sa na výhody a nevýhody dvoch možností, ako túto požiadavku zákona vyriešiť.
Sídlo firmy v byte — výhody a nevýhody
Keď začínate podnikať, umiestniť sídlo firmy do vlastného bytu sa zdá byť finančne úsporným riešením. Najmä ak povaha podnikania nevyžaduje prevádzkovanie kancelárie, výrobnej či predajnej prevádzky. Výhodou môže byť tiež to, že máte všetko pre podnikanie stále pri ruke. Sídlo firmy v byte má však viacero nevýhod:
- Nedá sa oddeliť súkromie od podnikania. Stále sa budete nachádzať jednou nohou v práci. Aj keď sa to na začiatku môže zdať výhodným riešením, sídlo firmy v byte naruší prirodzený chod rodiny najmä kvôli návštevám a prípadným kontrolám.
- Menšia dôveryhodnosť. Sídlo firmy v byte a stretnutia s klientmi v obývačke alebo kaviarni nepôsobia na obchodných klientov tak dôveryhodne ako sídlo vo vlastnej kancelárii.
- Pre zriadenie sídla firmy v byte potrebujete súhlas vlastníka nehnuteľnosti.
Virtuálne sídlo
Ak nie ste vlastníkom vhodnej nehnuteľnosti a prenájom kancelárskych priestorov je pre vás príliš drahý, môžete problém sídla firmy vyriešiť prenájmom virtuálneho sídla. Virtuálne sídlo firmy pre vás zabezpečí adresu sídla firmy na lukratívnej adrese za minimálne mesačné náklady. Prácu môžete naďalej vykonávať z domu, no získate možnosť prenájmu zasadacích priestorov na stretnutia s klientmi priamo na adrese sídla firmy.
Virtuálne sídlo firmy pre vás zabezpečí riadne označenie sídla a tiež preberanie pošty. Poštu si budete môcť nechať zasielať na vami určenú adresu. O došlej pošte vás budú informovať e-mailové alebo sms notifikácie. Virtuálne sídlo ponúka aj možnosť doplnkových služieb. Napríklad vybavovanie telefonátov alebo dohodnutie stretnutí s klientmi. Sídlo Bratislava má aj ďalšiu výhodu — nebudete sa musieť obávať častej návštevy kontrolných orgánov. Vo veľkých mestách je totiž pravdepodobnosť kontroly oveľa nižšia.
Text: PR